1 XII – sobota – dzień uroczystego otwarcia Jarmarku

Tego dnia, wraz z mieszkańcami miasta, Gośćmi odwiedzającymi starówkę, przedstawicielami Urzędu Miasta Torunia oraz wszystkimi odczuwającymi magię tych wyjątkowych chwil, w niecodziennych nastrojach otworzymy Jarmark i damy tym samym początek jedynej w swoim rodzaju przedświątecznej przygodzie. Dla wszystkich odwiedzających Stary Rynek otwarta zostanie ​Brama Spełnionych Życzeń​, dzięki której każde pomyślane pod nią życzenie spełni się w czasie tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. Stary Rynek ozdobią świąteczne stragany, będzie można również skosztować słodkiej i gorącej czekolady oraz rozgrzewającego grzańca.

 

17:00 – Rozpoczęcie Parady Otwarcia

Wyruszamy spod Kościoła Św. Trójcy przy Rynku Nowomiejskim wraz z oprawą muzyczną orkiestry Dętej Gminy Zławieś Wielka działającej przy SP w Rzęczkowie.

 

17:30 – Parada Otwarcia

Jarmark to przede wszystkim przygotowania do Bożego Narodzenia i wspólnie spędzany czas w atmosferze pełnej magii. Pragniemy więc uroczyście powitać go w naszym mieście i wraz z Wami – znajomymi i tymi, którzy być może jeszcze nas nie znają, wkroczyć do niepowtarzalnego świata Świąt.

W Paradzie Otwarcia, prowadzącej od toruńskiego Rynku Nowomiejskiego przez ulicę Szeroką, aż do sceny głównej Jarmarku przy Rynku Staromiejskim, przemaszerują świąteczne postacie, małe i duże, niepozorne i zachwycające. Na czele świątecznego orszaku nie zabraknie również Świętego Mikołaja na jego bajecznej rikszy. Pojawi się on wśród otaczających go zawsze pomocnych elfów, radośnie dzwoniących dzwoneczkami reniferów i  Mikołajów – jego dzielnych zastępców 🙂 Towarzyszyć im również będą przedstawiciele harcerstwa, szczudlarze, akrobaci plujący ogniem oraz najmłodsi mieszkańcy miasta, przebrani za bohaterów ulubionych bajek. Po dotarciu do sceny głównej Jarmarku swoje bożonarodzeniowe show przedstawią nam pełni radości i niezwykłej energii mali bohaterowie naszego miasta.

Na ten dzień przewidziane jest jeszcze mnóstwo innych atrakcji. Jeśli tylko pogoda będzie nam przychylna, pierwszy raz na Starym Rynku pojawi się prawdziwe lodowisko. Ach, co to będzie za dzień!

 

18:00 – Wielkie Otwarcie i Mała Rewia

W dniu Wielkiego Otwarcia Jarmarku nie może zabraknąć tych największych-najmniejszych toruńskich artystów – aktorów Młodzieżowego Teatru Muzycznego “Mała Rewia”. Na głównej scenie zaprezentują oni swoje talenty w świątecznym spektaklu.

 

Lepienie pierników

Toruńskie pierniki to symbol naszego miasta, znane są nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Receptura jest pilnie strzeżona, ale to przecież ludzie, wkładając w przygotowanie pierników swoje serca, sprawiają, że są one tak wyjątkowe. Postanowiliśmy jednak ten jeden raz uchylić rąbka tajemnicy i zorganizować specjalnie dla dzieci warsztaty z lepienia pierników. Te przygotowane wspólnie w czasie Jarmarku będą jeszcze bardziej niepowtarzalne – przybiorą bowiem niespotykane kształty, pojawią się na nich również imiona małych piekarzy, stając się cudowną pamiątką dla każdego z nich.

 

Malowanie twarzy

Zima i przedświąteczny czas mają wiele twarzy – bałwanków, aniołków, Świętego Mikołaja, elfów… Można by wymieniać w nieskończoność 🙂 Postanowiliśmy więc zaczerpnąć inspiracji i zamienić odwiedzających toruńską starówkę w przedstawicieli Świąt Bożego Narodzenia. Kim oni są? Niech każdy z Was sam wybierze  swoją ulubioną postać.

 

2 XII – niedziela – Wielki Weekend Otwarcia

Boże Narodzenie to czas wyjątkowy, pełen niespodzianek i nieopisanych wrażeń, wywołujących uśmiechy na twarzach wszystkich, bez względu na wiek.

Czym byłby wobec tych cudownych Świąt tylko jeden krótki dzień rozpoczynający Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy? Przedłużamy więc Wielkie Otwarcie! Toruńska Starówka przywita swoich Gości mocą atrakcji również w niedzielę!

 

12:00 – Zostań Świętym Mikołajem

Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy jest inicjatywą, której celem jest wspólne przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, wypełnienie toruńskiej starówki radością i magią, które stanowią nieodłączny element grudniowych świąt. Jednak jest coś jeszcze, co sprawia, że czas Jarmarku jest jeszcze bardziej wyjątkowy – niesienie pomocy innym. Każdego roku, podczas trwania Jarmarku, opiekujemy się i angażujemy się w działania na rzecz jednej spośród wielu placówek, którym warto pomóc.

Nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia bez prezentów, dlatego o godzinie 12:00 rozpoczynamy wielką zbiórkę pluszaków, które z przyjemnością przekażemy dzieciom z domów dziecka. Zachęcamy do wspierania naszej inicjatywy i pojawienia się tego dnia na toruńskiej starówce, żeby podzielić się odrobiną miłości.

 

15:00 – 16:30 – Gotować każdy może!

Wszyscy doskonale znamy pachnące Świętami domy. To nie tylko zapach pomarańczy i cynamonu, czy sianka leżącego na wigilijnym stole. To zapach kuchni – kuchni naszych mam i babć. Łączymy tradycję z nowoczesnością i zapraszamy na pokaz kulinarny, który być może będzie inspiracją do przygotowania nowego, zaskakującego Waszych Gości dania na świąteczne stoły.

 

16:30 – Spektakl Grupy Aktorsko-Tanecznej “Something New”

Znana toruńska grupa artystyczna przedstawi choreografie taneczne w najróżniejszych stylach. Spektakl będzie interesujący nie tylko dla tych, których pasją jest taniec. To pokaz dla nas wszystkich – pełen ekspresji, emocji, piękna. Członkowie Grupy „Something New” to młodzi, niezwykle utalentowani ludzie, którzy swoimi zdolnościami przyciągają widownię z całego regionu i nie tylko. Ten spektakl trzeba zobaczyć!

 

17:00 – Kevin!

Święta bez Kevina? To prawie jak brak karpia na świątecznym stole!:) Film o chłopcu i jego świątecznych perypetiach bawi widzów już 28 lat! My jednak nie wprowadzamy ograniczenia wiekowego – zapraszamy Was wszystkich na wspólne oglądanie tego kultowego już filmu. Zapewniamy wygodne leżaki i popcorn, który rozdawać będą świąteczni bohaterowie. Do zobaczenia z „Kevinem samym w domu”!

 

 

6 XII – czwartek – Mikołajki

16:00 – Czas Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj nie tylko będzie przyglądał się wydarzeniom Jarmarku, ale będzie również najbardziej aktywnym jego uczestnikiem. Zaczynamy od wspólnego przywitania, które odbędzie się na scenie głównej Jarmarku. Wyjątkowy Gość zasługuje na wyjątkowe powitanie w naszych progach. To właśnie z nim będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, które każdego roku będzie przywoływało miłe wspomnienia, zarówno tym młodszym, jak i starszym, czy podarować napisany dla niego list. Dzień przyjazdu Mikołaja to również dzień imienin naszego bohatera, więc zgodnie z tradycją będzie on wręczał swoim gościom słodkie upominki.

 

17:00 – Przejazd na zimowych kucykach

Święty Mikołaj ma swoje renifery – dostojne, piękne, owiane tajemnicą. Legenda głosi, że tylko w jego obecności potrafią one szybować po gwieździstym niebie! Zastępcy Świętego – nieco mniejsi Mikołajowie postanowili jednak, że dzieci również zasługują na wyjątkową przejażdżkę. Będą więc czekać na najmłodszych uczestników Jarmarku w towarzystwie kucyków.

 

18:00- Lodowiskowe atrakcje z hokeistami

Otwarte lodowisko, które z każdej strony otoczone jest świątecznymi dekoracjami to coś niesamowitego! Pełne radości przejażdżki, rodem z amerykańskich produkcji filmowych, wywołują uśmiech na twarzy każdego! To jednak nie wszystko – nauka jazdy przy świątecznej muzyce, a co więcej – szalone pokazy na lodzie, które zaprezentują nasi znani toruńscy hokeiści również znajdują się na liście atrakcji. Kto z Was strzeli krążkiem do bramki?

 

7 XII – piątek – Filmowe Wieczory

Kultowy “Rejs” to film, który warto zobaczyć, chociażby ze względu na miasto, w którym został nakręcony. Dokładnie, chodzi o nasz Toruń! Wspólny seans filmowy to jednak nie tylko duma z widoków miasta, to również masa śmiechu. “Rejs” to satyryczna komedia, jedno z wybitniejszych dzieł kina PRL-u. To film, który trzeba zobaczyć w tym roku!

 

8 – 9 XII – sobota – niedziela – Mikołaje bez sań

8 grudnia

 

10:30 Wiek nie gra roli!

Bieg świętych Mikołajów również w wydaniu najmłodszych! W sobotę (8 XII) wszystkie dzieci, które dokonają – sami bądź z pomocą rodziców – zapisu, wezmą udział we wspólnym biegu po wyjątkowe puchary. Nagrody wręczą przedstawiciele Miasta Torunia oraz Organizatorzy Biegu.

 

18:00 Hej, wodzirej!

Wszyscy znamy świetną zabawę z wodzirejami, którzy wiedzą, jak wprawić nas w pozytywny nastrój. Chwilkę przed koncertem organizujemy rozgrzewkę, podczas której będzie można spróbować swoich sił w przechodzeniu pod liną, skoku na skakance, czy wspólnie poruszać się w rytmie muzyki. Fitness jest ważny nie tylko latem… 🙂

 

18:30 “Something New” po raz drugi

Członkowie Grupy Aktorsko-Tanecznej to tak wyjątkowe talenty, że zagoszczą na Jarmarku dwukrotnie! 🙂 To występ dla wszystkich, którym nie udało się spotkać z nami podczas Weekendu Otwarcia! Ale i dla tych, których poprzedni występ wyjątkowo poruszył. Znana toruńska grupa artystyczna przedstawi choreografie taneczne w najróżniejszych stylach. Spektakl będzie interesujący nie tylko dla tych, których pasją jest taniec. To pokaz dla nas wszystkich – pełen ekspresji, emocji, piękna. Ten spektakl trzeba zobaczyć!

 

19:00 Koncertowo!

Dobry koncert to ten, którego muzyka nas porywa. Dobry koncert, to ten, z którego mamy fajne wspomnienia. Chcemy przeżyć razem z Wami takie właśnie wydarzenie. W sobotni wieczór zagra więc dla nas Big Joe Cover Band, który podgrzewać będzie atmosferę aż do rozpoczęcia ciszy nocnej.

 

 

9 grudnia

 

10:00 Brać przykład z młodszych to nie wstyd 🙂

Dzień wcześniej dzieci dały wspaniały przykład dorosłym, biorąc udział w Biegu Mikołajów. Dziś nieco starsi startują po wyjątkowe nagrody, a będą to jedyne w swoim rodzaju pamiątkowe puchary. Coroczny Bieg Mikołajów znamy już chyba wszyscy, od dwóch lat rywalizacja ta jest nieodłącznym elementem Toruńskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego!

 

9 XII – Niedziela z kulturą

13:00 – Bajkowe popołudnie

Bajki to nie tylko dobry sposób na szybki sen. To wyraz miłości, ciepła, symbol rodziny. Czyż nie cudownie przypomnieć sobie wieczory, kiedy czytano nam bajki oraz te, kiedy to my czytaliśmy je naszym milusińskim? Zapraszamy, nasza główna scena zabrzmi dźwiękami cudownych opowieści!

 

17:00 Chuchamy na zimne!

W chłodny zimowy wieczór ogrzewamy się wspólnie przy ognisku, siedząc wygodnie na leżakach i pufach. Żeby tradycji stało się zadość, nie zabraknie nieodłącznego elementu zimowych ognisk – pieczonych kiełbasek. W dobry nastrój wprowadzą nas wspólnie śpiewane kolędy.

 

14 XII – Filmowe Wieczory

Czy perypetie Kevina skończyły się na powrocie jego rodziny do domu, w którym przypadkowo został sam w czasie Świąt Bożego Narodzenia? Zdecydowanie nie! Podobna przygoda spotkała go w Nowym Jorku. Druga część filmu o Kevinie to znana i lubiana produkcja, która kojarzy się ze Świętami. Film ten zabłyśnie więc na ekranach sceny głównej naszego Jarmarku. Zapraszamy każdego, zarówno młodszych, jak i starszych widzów, w których z pewnością wywołamy cudowne wspomnienia z dzieciństwa.

 

15 XII – sobota – Animujemy Rzeczywistość

15:00 W sobotę zaprezentujemy ciekawe animacje dla dzieci. Nie chcemy ograniczać się tylko do sceny – pojawimy się również w jej okolicy. Do animowanego zobaczenia!

17:00 Często słyszymy, że “kiedyś było jakoś lepiej…” Czemu nie sprawić, żeby to “kiedyś” wróciło? 😉 Przypomnimy sobie dawne czasy, kiedy największą zimową atrakcją, nie tylko dla dzieci, były kuligi. Sobotni wieczór spędzimy więc na przejażdżkach w kuligu rikszowym, który w świetle pochodni pokaże nam całe Stare Miasto.

19:00 Pełen talentu, przystojny, pokorny, artysta z duszą… Na scenie wulkan energii – Maciej Grenda, finalista uwielbianego programu the Voice of Poland! Zagra on specjalnie dla nas w ten wyjątkowy, przedświąteczny wieczór. Cóż to będą za emocje!

 

16 XII – niedziela – To ostatnia niedziela

12:00 Radość, zabawa, beztroska… Uwielbiamy chwile, kiedy nie musimy myśleć o kłopotach. Nie możemy jednak zapomnieć o bezpieczeństwie! Zaplanowaliśmy więc kilka atrakcji, które przybliżą nas do uważnego funkcjonowania, nie tylko w czasie przerwy świątecznej. We współpracy ze Strażą Pożarną, Strażą Miejską oraz firmą AZ Bezpieczeństwo zaaranżujemy Miasteczko Bezpieczeństwa. Wszyscy odwiedzający będą mieć możliwość skorzystania z symulatora zadymienia, symulatora dachowania, a także narko- i alko-gogli. Nie zabraknie również pokazów i nauki pierwszej pomocy.

 

16:00 Kolędy to jedne z najstarszych i najpiękniejszych utworów muzycznych. Niosą ze sobą tradycję i wspomnienia chwil spędzonych w gronie najbliższych. Wspólne kolędowanie zbliża, wprowadza w świąteczny nastrój. Im bliżej Świąt, tym milej. Zapraszamy więc na wspólne kolędowanie!

 

19:30 Bajkowy świat Bożego Narodzenia wśród bajek czytanych ze sceny głównej. To właśnie dzieci są największą radością, dlatego należy im poświęcić jak najwięcej uwagi. Czytamy więc po raz kolejny, w ostatni niedzielny wieczór Jarmarku.

 

21 XII – piątek – Poczta Św. Mikołaja!

Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy dobiega końca. Czy to oznacza, że kończy się również magiczny czas? Zdecydowanie nie. Przed nami jeszcze kilka dni przygotowań oraz cudowne, rodzinne, wyczekiwane Boże Narodzenie.

 

18:00 – 20:00

Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta na wydarzenie, które będzie ostatnim akcentem Jarmarku Bożonarodzeniowego w Toruniu.

„Poczta Św. Mikołaja” to wspólna zabawa dla młodszych i starszych, podczas której nie zabraknie wspólnego kolędowania wraz ze śpiewającą młodzieżą z MDK Toruń.

W tym samym czasie wszyscy fani jazdy na łyżwach będą mieli szanse pod okiem naszej instruktorki ze szkoły Ice&Roll podszlifować swoje umiejętności podczas darmowych warsztatów z dużą ilością zabawy na lodzie.

Z przedstawicielami Toruńskiego Klubu Curlingowego będzie można rozegrać pokazowe spotkanie z kamieniami i szczotkami w roli głównej.

W tym samy czasie na scenie pojawi się prawdziwy Św. Mikołaj w towarzystwie śnieżynek, który będzie czekał na tych wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli wrzucić do skrzynki listu do św. Mikołaja. Specjalny świąteczny pocztowy oddział będzie na miejscu.

Tego dnia ekipa Radia GRA rozda Wam kilka bożonarodzeniowych choinek, a koszykarze Twardych Pierników bilety na swoje mecze.

Na wielki finał imprezy scenę przejmie niesamowity Elf Emil, który rozgrzeje naszą publiczność!